Jaké pomůcky jsou potřebné pro chov psa

Bezprostředně po pořízení psa většinou následují šťastné chvíle seznamování psa a páníčka. Obzvlášť to platí v případě pořízení štěněte. Všechno je pro psa nové, a malá štěňata jsou vždy roztomilá a hravá. Je vhodné se zamyslet nad tím, jak psovi můžeme zajistit zdravý rozvoj a zábavu. 

Pomůcky pro zdravý růst štěněte

Doporuceny obrazek Jake pomucky jsou potrebne pro chov psa Pomucky pro zdravy rust stenete - Jaké pomůcky jsou potřebné pro chov psa

Štěně si nový majitel osvojuje zpravidla po třech měsících. V tu dobu už pes není závislý na mateřském mléku, je schopný vidět a samostatně se pohybovat. Nemusí mít ovšem ještě plně rozvinutou srst. Proto bychom v první řadě měli psovi zajistit jeho vlastní pelech. Ten pro něj představuje bezpečný úkryt a místo pro spaní. Měl by být dostatečně velký, aby si štěně ani poté, co povyroste, neničilo páteř. Není dobré psa trestat pokud se zrovna nachází ve svém pelechu. Mohlo by se stát, že si se svým pelechem spojí negativní pocity, a nebude v něm chtít trávit čas. 

Miminka a batolata mají tendenci spoustu věcí osahávat. Podobně je tomu u štěňat. Ta ovšem nemají ruce, kterými by zajímavé předměty uchopila. Proto používají jazyk a ústa k ochutnávání a okusování věcí. Pokud nechceme mít rozkousané boty a nábytek, je dobré štěněti předem připravit zajímavé předměty, u kterých počítáme s tím, že je mohou rozkousat. Možnost kousat do hraček je pro psa důležitá kvůli rostoucímu chrupu. Asi po půl roce psi mění zuby z mléčných na trvalé. Prořezávání nových zubů skrz dásně není příjemné. Proto je dobré, pokud si mohou psi dásně masírovat kousacími hračkami. 

Jaké materiály hraček jsou nejlepší

Doporuceny obrazek Jake pomucky jsou potrebne pro chov psa Jake materialy hracek jsou nejlepsi - Jaké pomůcky jsou potřebné pro chov psa

Při nákupu hraček je vhodné přemýšlet nad jejich zpracováním a použitými materiály. Zcela nevhodné ke žvýkání jsou hračky, které se štěpí a lámou. Například kosti nebo dřevo. Psovi můžou rozlomené části hračky vážně poranit ústa. Zároveň hrozí, že úlomky sežere a nestráví. V nehorším případě je následně nutné nahromaděné úlomky odstranit chirurgicky. 

Zřejmě nejlepší materiál je textil nebo měkký plast. Bohužel některá hravá plemena dokážou i plastové hračky rozkousat na maličké částečky. Textilní hračky a pletená lana pak rozcupují a rozpletou během okamžiku. V takovém případě je nejspíše nutné se smířit s tím, že spotřeba hraček bude vyšší, než bylo v plánu. 

Kde koupit vybavení pro psa

Doby, kdy ve vašem oblíbeném zverimexu měli na výběr jen rybičky a podestýlku pro křečky, jsou již naštěstí pryč. Nabídka chovatelských potřeb dnes uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Nejvíce viditelné je to například na nabídce oblečků pro psy. V parku to občas vypadá jako na módní přehlídce. Není výjimka, že psi oblékají různé oblečení do různého počasí. Od pruhovaných svetrů až po svítivé pláštěnky. 

Nakupování online

Doporuceny obrazek Kde koupit vybaveni pro psa Nakupovani online - Kde koupit vybavení pro psa

Nejpohodlnější cestou, jak nakoupit vybavení pro psa, jsou internetové e-shopy.  Počet obchodů na trhu v Česku je relativně stabilní a dominuje několik velkých značek. Některé se soustředí hlavně na krmivo pro psy. Jako například rajkrmiv.cz. Jiné obchody nabízejí kompletní sortiment. Mezi největší obchody patří dobra-miska.cz nebo spokojenypes.cz. Obchod spokojenypes.cz navíc podporuje opuštěná zvířata v útulcích. Z každé objednávky automaticky posílá část na podporu českých útulků.

Nemusíte se ale bát nakupovat ani v zahraničí. Často najdete ještě větší výběr za lepší ceny. To platí zejména pro internetové tržiště Amazon. K dispozici je podrobné vyhledávání a uživatelské recenze.  Pokud se orientujete především na cenu, je dobré vyzkoušet čínský obchod AliExpress. Prostředí tohoto obchodu je ovšem výhradně v angličtině. Také zde hrozí, že zakoupené výrobky budou nekvalitní. Při nákupu na zahraničních e- shopech je vždy vhodné si předem zjistit, zda se ze zásilky bude odvádět clo. 

Nakupování v kamenných obchodech

Kamenné obchody s chovatelskými potřebami mají na trhu svoje místo. Někdy je zkrátka potřeba si zboží osahat, přeměřit a porovnat. Největší zastoupení obchodů ve všech regionech České republiky mají značky PetCenter a SuperZoo. Pokud bydlíte ve větším městě, je dost možné, že tyto obchody mají sklad poblíž vašeho bydliště. Tyto sklady slouží jako prodejní. Často je možné zde narazit na zboží ve slevě. Snížená cena je u krmiva s blížící se expirací nebo u produktů s poškozeným obalem. Domácí mazlíčci jsou v kamenných prodejnách samozřejmě vítáni. Kamenné obchody s chovatelskými potřebami často nabízejí pro psy servis v podobě plných misek s jídlem a vodou u vchodu. Pokud vybíráte nový pelíšek, je tedy nejlepší vzít psa rovnou do prodejny, a nechat ho, aby si vhodnou variantu vybral sám. 

Jaké je nejlepší psí plemeno?

Na celém světě existuje přes dvě stovky psích plemen. Přesné číslo nelze určit. Různé země světa totiž mohou k jednomu konkrétnímu psímu plemenu přistupovat rozdílně. Někde je dané plemeno oficiálně uznané, jinde nikoliv. V České republice na chov čistokrevných psů dohlíží Český kynologický svaz. Eviduje oficiálně registrovaná plemena a chovatelské kluby. Pro které plemeno se tedy při výběru nového psa rozhodnout? 

Nejpopulárnější plemena

Doporuceny obrazek Jake je nejlepsi psi plemeno Nejpopularnejsi plemena - Jaké je nejlepší psí plemeno?

Dlouhodobě nejoblíbenějším plemenem chovaným v České republice je Německý ovčák. Toto plemeno je ideální na výcvik. Má smysl pro disciplínu a chuť trénovat. Díky vyrovnané povaze se skvěle hodí do rodiny s dětmi. Německý ovčák je hojně zastoupen i u ozbrojených sborů a záchranářů. Skvěle se totiž hodí k vyhledávání lidí a omamných látek.

Hojně zastoupení jsou v Česku také retrívři. Nejznámějším je Labradorský retrívr. Neméně populární je ale také Zlatý retrívr nebo retrívr s kudrnatou srstí (anglicky Curl coated retriever). Labradoři jsou původem lovečtí psi. Svým páníčkům sloužili zejména k přinášení ulovené zvěře. Nejčastěji byli využíváni při lovu koroptví, bažantů a divokých kačen. Není proto divu, že Labradoři milují vodu. Jejich srst je uzpůsobena k perfektnímu odizolování vody od těla. Nevadí jim ani ledová voda. To proto, že mají dostatek podkožního tuku. 

Oblíbená malá plemena

Doporuceny obrazek Jake je nejlepsi psi plemeno Oblibena mala plemena - Jaké je nejlepší psí plemeno?

Ne každý má k dispozici dům se zahradou nebo velký byt. Proto jsou mezi chovateli hojně zastoupena malá plemena. Oblíbený je jezevčík. Podle vkusu je možné si vybrat mezi dlouhosrstým, krátkosrstým nebo hrubosrstým jezevčíkem. Vždy ale jezevčík bude mít protáhlé tělo, svěšené uši a krátké nohy. A také bude dost pravděpodobně tvrdohlavý. Jezevčíci mají výrazný charakter, a je potřeba počítat s tím, že majitel bude muset dělat kompromisy. Rozhodně nebude nouze o veselé příhody a vtipné momenty.  Zejména ve městech je často vidět jorkšírský teriér. Stejně jako všichni teriéři, i jorkšírský teriér je velmi energický a čilý. Je proto dobré si předem rozmyslet, zda je budoucí majitel ochotný se psem chodit několikrát denně na alespoň půlhodinovou procházku. A ve volném čase si s jorkšírkem ještě hrát. O první příčky v oblíbenosti se ale toto plemeno zasloužilo právem. Roztomilejšího psa byste hledali jen těžko.