Jaké je nejlepší psí plemeno?

Na celém světě existuje přes dvě stovky psích plemen. Přesné číslo nelze určit. Různé země světa totiž mohou k jednomu konkrétnímu psímu plemenu přistupovat rozdílně. Někde je dané plemeno oficiálně uznané, jinde nikoliv. V České republice na chov čistokrevných psů dohlíží Český kynologický svaz. Eviduje oficiálně registrovaná plemena a chovatelské kluby. Pro které plemeno se tedy při výběru nového psa rozhodnout? 

Nejpopulárnější plemena

Doporuceny obrazek Jake je nejlepsi psi plemeno Nejpopularnejsi plemena - Jaké je nejlepší psí plemeno?

Dlouhodobě nejoblíbenějším plemenem chovaným v České republice je Německý ovčák. Toto plemeno je ideální na výcvik. Má smysl pro disciplínu a chuť trénovat. Díky vyrovnané povaze se skvěle hodí do rodiny s dětmi. Německý ovčák je hojně zastoupen i u ozbrojených sborů a záchranářů. Skvěle se totiž hodí k vyhledávání lidí a omamných látek.

Hojně zastoupení jsou v Česku také retrívři. Nejznámějším je Labradorský retrívr. Neméně populární je ale také Zlatý retrívr nebo retrívr s kudrnatou srstí (anglicky Curl coated retriever). Labradoři jsou původem lovečtí psi. Svým páníčkům sloužili zejména k přinášení ulovené zvěře. Nejčastěji byli využíváni při lovu koroptví, bažantů a divokých kačen. Není proto divu, že Labradoři milují vodu. Jejich srst je uzpůsobena k perfektnímu odizolování vody od těla. Nevadí jim ani ledová voda. To proto, že mají dostatek podkožního tuku. 

Oblíbená malá plemena

Doporuceny obrazek Jake je nejlepsi psi plemeno Oblibena mala plemena - Jaké je nejlepší psí plemeno?

Ne každý má k dispozici dům se zahradou nebo velký byt. Proto jsou mezi chovateli hojně zastoupena malá plemena. Oblíbený je jezevčík. Podle vkusu je možné si vybrat mezi dlouhosrstým, krátkosrstým nebo hrubosrstým jezevčíkem. Vždy ale jezevčík bude mít protáhlé tělo, svěšené uši a krátké nohy. A také bude dost pravděpodobně tvrdohlavý. Jezevčíci mají výrazný charakter, a je potřeba počítat s tím, že majitel bude muset dělat kompromisy. Rozhodně nebude nouze o veselé příhody a vtipné momenty.  Zejména ve městech je často vidět jorkšírský teriér. Stejně jako všichni teriéři, i jorkšírský teriér je velmi energický a čilý. Je proto dobré si předem rozmyslet, zda je budoucí majitel ochotný se psem chodit několikrát denně na alespoň půlhodinovou procházku. A ve volném čase si s jorkšírkem ještě hrát. O první příčky v oblíbenosti se ale toto plemeno zasloužilo právem. Roztomilejšího psa byste hledali jen těžko.