logo
Chovatelská stanice Krmivo FirstMate Štěnata na prodej Internetový obchod  
   Naši psi
   Štěňata na prodej
   Minulé vrhy
   Aktivity ve volném čase
   Catahoulští leopardí psi
   Naši psi ve světě
   Naši psi ve filmu
   Agility a coursing
   Pasení dobytka
   Holubi
   Napsali o nás
   Obrázky z fotoalba
   Rady pro nové majitele
   Zajímavé odkazy


Již od svého útlého věku jsem se věnoval své následné dlouholeté vášni - poštovním holubům. První křídla zašuměla nad mojí hlavou již v roce 1969. Po celých sedmnáct let jsem se pak zúčastňoval závodů s poštovními holuby uskutečňovaných ze všech koutů naší republiky i ze zahraničí. Pak ale přišla doba, kdy jsem se přestěhoval a se změněnými podmínkami jsem musel své záliby zanechat. Na "pošťáky" jsem však nezanevřel, a tak při volbě jména mé chovatelské stanice zvítězil název ŠUMÍCÍ KŘÍDLA.

Od samého začátku, kdy jsem se začal věnovat chovu čistokrevných psů, jsem razil jedno heslo, že každý můj pes musí alespoň jednou za život absolvovat alespoň jednu výstavu. Prvních výrazných úspěchů se mi však podařilo dosáhnout až po několika letech - v roce 1991, a to se psem plemene AKITA INU jménem Ajah Veda. Tento pes byl prvním v mém chovu, který získal titul INTERCHAMPION. Mezi další výrazné úspěchy patří titul světového vítěze mladých BOB, feny plemene HOKKAIDO KEN jménem Jakobinne Kuriyama Yonebayashisho. V roce 1996 získal pes plemene HOKKAIDO KEN jménem Jakob de Takara titul světového vítěze a BOB ve Vídni. Tento titul mu byl zadán japonským rozhodčím. V tomtéž roce Jakob a Jakobinne zvítězili v soutěži o nejkrásnější pár na výstavě INTERDOG BOHEMIA v Mladé Boleslavi. V roce 1997 tutéž soutěž párů vyhráli jejich v té době devítiměsíční děti Akuri a Aganuma Šumící křídla. Na evropské výstavě psů v Kodani v roce 1997 získali Akuri s Aganumou titul evropského vítěze, když nejlepším jedincem plemene byl vyhlášen Akuri. Ani z evropské výstavy v Janově v roce 1997 jsem se nevrátil s prázdnou, když má fena GRONSKÉHO PSA jménem Ashewaq získala titul evropského vítěze a pes Akuri si odnesl podruhé titul evropského vítěze BOB a 22.6. 2000 získal titul Světového vítěze v Miláně. V roce 1999 obdržela moje fena grónského psa Ashewaq titul nejúspěšnějšího grónského psa v patnáctileté historii Klubu chovatelů severských plemen. V současné době vlastním šest psů tří plemen, kterým byl udělen titul INTERCHAMPION. V roce 1998 jsem jako první ve střední Evropě importoval první dva leopardí psy (CATAHOULA LEOPARD DOG).

V současné době se můžete na výstavách stále častěji setkávat jak s odchovy chovatelské stanice Šumící křídla, popřípadě s potomky našeho krycího psa Crawdad’s Toledo. Podařilo se nám odchovat řadu nádherných zvířat a myslím si, že v tomto směru se nemáme za co stydět. Za poslední tři roky, kdy přestává být leopardí pes na výstavách popelkou, byl titul BOB nejlepšího jedince plemene udělen v drtivé většině právě některému z potomků Šumících křídel, nebo některému potomku Toleda, jehož otec byl v roce 2003 vyhlášen nejúspěšnějším leopardem Ameriky. O dobrých výsledcích naši několikaleté práce svědčí i stále se zvyšující zájem o vytrvalé a neúnavné plemeno, jakým leopardí pes je. Aby se chov leopardích psů ubíral směrem o kterém mám představu , že je ten správný, byl jsem nepřímo donucen dovézt dva nové importy. Jedná se o jednobarevného čokoládového psa Windridge’s Trapper z Californie a černou fenku s pálením, která pochází z prvního vrhu v Holandsku. Ta dostala jméno podle země původu - Holandia. Proč jsem se rozhodl právě pro importy jednobarevných psů, tzv. solid leopardů? Řídil jsem se u toho svými zásadami, které jsou pro zdárný chov leopardů dle mého soudu více než důležité. V určitých ohledech jsou to sice zásady nadstandartní, ale jen tudy vede cesta k mimořádné kvalitě. Mezi mé hlavní zásady patří:

  1. V maximální míře se vyhnout křížení merle jedinců mezi sebou, popřípadě křížení jedinců merle a patchwork zbarvení. Co je běžné v Americe, nemusí být dostatečně dobré pro mě.
  2. Křížením jednobarevných a tzv. merle, nebo patchwork jedinců mezi sebou se vyhnout možnostem přenosu dědičné hluchoty v psí populaci.
  3. Nezařazovat do chovu jedince s větší plochou bílé barvy jak 50 %
  4. Nezařazovat do chovu jedince s bílou hlavou
  5. Vyhnout se co nejvíce příbuzenské plemenitbě. Tímto způsobem se vyhnout utužování závažných vad, jenž snižují životaschopnost populace. Dle mých zkušeností se tak dá vyhnout i produkci jedinců nadměrně bázlivých, či naopak agresivních.
  6. Nemazat lidem med kolem pusy a nevykládat jim to, co chtějí slyšet jen proto, abych prodal. Než prodat štěně do nesprávných rukou, je lépe je neprodat vůbec. Prodat nesprávnému člověku štěně je bumerang, který se vrací zpět. Snažit se pomáhat novým majitelům štěňat a ukázat jim cestu k tomu, aby každý z nich byl hrdý na to, že právě on se stal majitelem tak výjimečného a mimořádného plemene, jakým leopard bezesporu je a uměl si svého psa vychovat a pracovat s ním.

Jste-li sportovně založený člověk, pobýváte-li rád v přírodě, pak je leopardí pes plemeno přesně přesně pro Vás. Více o leopardím psovi se dočtete jak na našich stránkách, tak i na www.catahoula.info . Pro nové chovatele a majitele leopardů pořádáme a chystáme se pořádat různé akce spojené s výměnou zkušeností, mezi které patří pravidelná setkání chovatelů leopardích psů ve Strašíně u Sušice, dogtrekkingy, závody typu scooter a bikering (jízda se psem na koloběžce nebo na kole), ale také testy vloh k pasení dobytka, či lovu prasat. Všechny tyto akce pořádáme nejen pro majitele našich štěňat, ale i majitele štěňat z jiných chovatelských stanic, neboť v této činnosti zůstáváme až do dnešního dne osamoceni. Akce se snažíme organizovat i s ohledem na nové zkušenosti a postřehy, které s tímto plemenem po více jak sedmileté praxi coby první chovatelská stanice v Evropě máme.

Ing. Gerhard Stein